uskutečněné akce
Aktivity implementace jsou zaměřeny na 12 témat akčních plánů pro rok 2024 a 2025.
Informace o některých z nich najdete na této stránce. (Průběžně je doplňujeme.)
Říjen-listopad 2024
Do pohádky s Blue-Botem
Na podporu rozvoje digitální gramotnosti v mateřských školách jsme v říjnu zařadili aktivity zaměřené na práci s roboty Blue-Boty. Dětem je během každého setkání převyprávěný příběh o Budulínkovi, který navodí pohádkovou atmosféru a následně děti plní s robotky úkoly, které jsou připravené na hracích kartách (podložkách).
12. 6. Setkání ředitelek a vedoucích učitelek
Téma "podpora moderních didaktických forem práce s předškolními dětmi" provázelo setkání, které se konalo 11. 6. v lesní školce Holubinky při ZŠ a MŠ Holubice.
Příjemné odpoledne doprovázelo také štěstí ve formě krásného počasí, které je pro setkání v prostorách lesní školky velmi důležité.
11. 6. Setkání s Nikkarinem
Pro vítěze kategorie C a pro všechny účastníky kategorie VLASTNÍ KOMIKS v komiksové soutěži Velikonoce Robíka Ozíka bylo připraveno setkání s Nikkarinem.
Nikkarin - vlastním jménem Michal Menšík, je český výtvarník, ilustrátor a autor komiksů.
Setkání se konalo 11. 6. ve Společenském sále v Křenovicích a pro účastníky bylo jistě velkým zážitkem.
28. 5. Setkání pracovní skupiny pro rovné příležitosti
I setkání odborných skupin může přinést zajímavé poznatky pro jednotlivé členy. Máme naplánována třetí setkání našich pěti pracovních skupin. První z nich, a to setkání pracovní skupiny pro rovné příležitosti, se uskutečnilo v úterý 28. 5. v odpoledních hodinách v prostorách lesní školky Holubinky v Holubicích. Moc se nám zde líbilo. :-)
Workshopy s Leou Šafránkovou
Mgr. Lea Šafránková, se kterou náš MAP spolupracuje již několik let, je speciální pedagožka se specializačním vzděláváním a dalšími odbornostmi. Společně jsme pro naše pedagogy (nejen) mateřských škol připravili dva praktické semináře/workshopy.
- 3. dubna - Nejčastější obtíže spojené s narušenou komunikací
- 15. května - Správný rozvoj dětí v mateřské škole
Obě akce byly velmi úspěšné a přínosné pro zúčastněné.
26. 4. Soutěžíme s papoušky z Papouščí ZOO Bošovice
520 žáků z 10 základních škol (Křenovice, Šaratice,
Otnice, Komenského Slavkov u Brna, Nížkovice, Heršpice, Bošovice, Němčany,
Holubice a Milešovice) se zúčastnilo matematické soutěže pro žáky 2. až 6. ročníků. Základem aktivity je propojení
matematiky s místně zakotveným učením, tj. s oblastí, ve které děti
žijí. Jedná se o soutěž v návaznosti na existenci jediné papouščí ZOO
v Evropě – tj. Papouščí ZOO v Bošovicích. Interním cílem aktivit je
zvýšení motivace žáků o matematiku.
Žáci soutěží v kategoriích s názvy Papoušci, Amazoňan, Ara a Kakadu a všechny matematické úkoly mají vztah k papouškům. Také ceny jsme vítězům zakoupili v této ZOO.
Duben - Základy umělé inteligence - videokurz pro pedagogy v ORP Slavkov u Brna
Oslovila nás nabídka E-Bezpečí, která pro zájemce připravila videokurz věnovaný umělé inteligenci. Prostřednictvím
předtočených videolekcí, ale také interakcí přímo s umělou inteligencí, byli
zájemci seznámeni s klíčovými tématy,
která se týkají fungování i využívání umělé inteligence ve vzdělávání.
Videolekce jsou doplněny o tematické tutoriály, které obsahují mnoho
praktických příkladů využití AI v praxi. V rámci kurzu se účastníci seznámili
s řadou nástrojů využívajících AI. Videa byla zájemcům k dispozici od 25. března do 24. dubna. Nabídku využila téměř padesátka zájemců ze škol i neziskových organizací Slavkovska.
Web projektu.
11. 4. - UMĚLÁ INTELIGENCE
v běžném životě a vzdělávání
Dokáže umělá inteligence nakreslit obrázek lépe než skutečný malíř nebo napsat zdařilou slohovou práci? Tyto a další otázky byly zodpovězeny na semináři, který jsme pořádali ve spolupráci s DDM Slavkov u Brna (11. 4. 2024 od 17:00). Na workshopu jsme se dále seznámili s principy fungování AI, využití při výuce a usnadnění činnosti/práce v běžném životě, nechyběla i diskuze o praktickém využití.
15. 10. 2024 - Tvoříme s dětmi
Dopolední a odpolední workshopy určené pro vyučující mateřských škol, základních škol i vedoucí zájmových kroužků byly zaměřené na představení zajímavých výrobků a postupů pro tvoření s dětmi. Účastníci si mohli prohlédnout výtvarné potřeby, polotovary, kreativní sady, vyzkoušet různé techniky práce např. jak ozdobit odlitky, vánoční stromečky, pet lahve aj.
Workshopy vedla zkušená lektorka Irena Vohlídková, která přítomným doporučila různé materiály a činnosti pro práci s dětmi.
10. 10. 2024 - Infekční a parazitární onemocnění u dětí
Seminář vedla lektorka Mgr. Pavlína Miltová ze společnosti PMeduca. Setkání bylo určeno pro vyučující, asistenty mateřských škol a pro rodiče. Cílem workshopu bylo předat nejen teoretické informace, ale i nastínit konkrétní příklady z praxe, které se týkají práce s dětmi do 10 let věku.
Tříhodinový seminář naznačil
např., jak rozpoznat konkrétní onemocnění, jak se zachovat v určitých
situacích, na koho se obrátit, jak jednat s rodiči v případě výskytu
infekčního onemocnění, ale také odmítnutí převzetí nemocného dítěte do školy
aj. Účastníci načerpali významné informace pro práci s dětmi nejen ve
školství, ale i v rodině.
21. 6. Technika nás baví
Pomalu, ale jistě se stává pravidlem, že v předprázdninovém období realizuje náš MAP polytechnickou soutěž pro žáky II. stupně ZŠ. Také v tomto školním roce tomu nebylo jinak. V pátek 21. června 2024 poměřili své dovednosti žáci 7. ročníků čtyř základních škol.
Pro tříčlenná družstva žáků byly připraveny 4 úkoly z oblasti techniky. Jednalo se o sestavení modelu dřevěného letadla, výrobu podložky pod horkou nádobu, zkompletování miniatury hydraulického výtahu. Posledním úkolem byl test koncipovaný jako poznávací kvíz předmětů z různých technických oborů.
- 1. místo družstvo MZŠ Ždánice
- 2. místo družstvo ZŠ Šaratice
- 3. místo družstvo ZŠ Křenovice
Podle reakcí zúčastněných žáků soudíme, že se akce vydařila, pro vítěze byly připravené drobné věcné ceny.
1. 6. SUPERČTENÁŘ Slavkovska
K 31. 5. byla ukončena čtenářská výzva.
Máme velkou radost! Výzvu splnilo 18 čtenářů a stalo se tak SUPERČTENÁŘEM Slavkovska.
Dalších 5 čtenářů přečetlo během 3 měsíců minimálně 8 knih a stalo se ČTENÁŘEM Slavkovska.
27. 5. Vedeme dialog - setkání s Mgr. Jiřím Haldou
Téměř 120 zájemců - žen i mužů - rodičů, prarodičů, pedagogických pracovníků se zúčastnilo setkání se speciálním pedagogem, rodinným terapeutem, který se orientuje na poruchy chování dětí, učení i rodinné vztahy.
Příjemné odpolední setkání zhodnotily některé účastnice v našem dotazníku po akci. Za všechny reakce uvádíme tři:
- Bylo to super, vtipné, pravdivé, úderné 😊 Těším se na další.
- Mám hlavu jak balón, ale v dobrým. 😊
- Pan Halda by mohl stát na jevišti. Ráda bych na něj dobře viděla 😊
Ptáci na jaře
Na podporu budovaní kladného vztahu k přírodě jsme v květnu a červnu zařadili pro mateřské školy aktivity zaměřené na místní ptactvo. Pomyslnou ptačí říší děti provází Alena Marková, Patrik Hrozek a Zuzana Schořová.
Květen 2024
Setkání vedoucích pracovníků základních škol
V období březen až květen se uskutečnila dvě setkání vedoucích pracovníků našich základních škol - 11. 3. v prostorách ZŠ a MŠ Kobeřice, 20. 5. ZŠ a MŠ Šaratice. Témat k řešení je vždy mnoho - například informace MAP, zajímavosti z výuky, činnosti škol, nabídka dalších aktivit, rozvoj spolupráce. V Kobeřicích jsme také řešili sdílení dopravního hřiště. Mezi témata květnového setkání patřily také výzvy MAS Slavkovské bojiště věnující se tématice školství, obsazenost mateřských škol v regionu. Děkujeme paní ředitelce Daně Horké i paní ředitelce Lence Popelákové za nabídnutí místa konání, přípravu akce i prohlídku prostor.
20. 3. - Žijeme na Slavkovsku
Ve středu 20. března se v prostorách Integrované střední školy ve Slavkově u Brna uskutečnila akce propojující region a školní prostředí v rámci vzájemné spolupráce a vzdělávání pro základní a střední školy.
Účastníky byli žáci a pedagogové z úplných základních škol ze Slavkova, Křenovic, Otnic a Šaratic. Vystavujícími byly Integrovaná střední škola Slavkov u Brna, Gymnázium a Obchodní akademie Bučovice, Střední škola elektrotechnická a energická Sokolnice, MAS Slavkovské bojiště a samozřejmě náš MAP IV.
Nešlo přehlédnout nadšení žáků z možnosti vyzkoušet různé činnosti, které byly připravené v rámci workshopů. Celkově se akce zúčastnilo 220 žáků základních škol a téměř 30 pedagogů a zástupců dalších subjektů regionu, což svědčí o významu a úspěchu této iniciativy podporující regionální identitu a místně zakotvené učení.
Své opodstatnění mělo i představení regionální značky Brněnska, žáci získali představu o jednotlivých produktech/službách, které jsou vyráběny a provozovány v návaznosti na dobré tradice, s respektem k přírodě. Značku BRNĚNSKO prezentovala Místní akční skupina Slavkovské bojiště.
Velikonoce Robíka Ozíka - březen - komiksová soutěž
Robík Ozík je maskotem aktivit našeho MAPu již několik let; tato postavička doprovází děti, žáky při seznamování s programovatelnou hračkou robotkem Ozobotem. V roce 2020 s námi v komiksech slavil Vánoce. V této aktivitě rozvíjející čtenářskou gramotnost dětí jsme maskota využili v souvislosti se svátky jara. Úkolem dětí bylo doplnit textu k velikonočnímu komiksu, případně vytvořit vlastní komiks na téma jarních svátků. Celkem se akce zúčastnilo 130 žáků od 2. do 9. ročníku šesti základních škol (Hodějice, Křenovice, Otnice, Hrušky, Nížkovice, Šaratice). Výhercům gratulujeme!
Vybrané komiksy můžete shlédnout ve fotogalerii.
29. 2. - Žijeme na Slavkovsku
Cílovými skupinami našeho projektu jsou také rodiče dětí a žáků, veřejnost. Fotografie jsou z akce Žijeme na Slavkovsku z knihovny v Otnicích.Na programu společného posezení bylo Slavkovsko - oblast, ve které žijeme. Jeho cílem bylo také podpořit zájem veřejnosti o vzdělávání dětí. Akce se konala 29. 2.
27. 2. - Kurz první pomoci
Seminář byl určen především pro zájemce z řad vedoucích neziskovek, vychovatelkám školních družin a v neposlední řadě také vyučujícím. Vzdělávací instituce PMeduca je zárukou kvality.
Den řemesel
V dubnu se uskutečnily na třech místech (Holubice, Křenovice a Nížkovice) projektové dny s názvem Den řemesel zaměřené na tradiční řemesla. Během každého setkání se žáci dozvěděli o principu tkaní na tkalcovském stavu, ruční výrobě svíček, vyzkoušeli si techniku drátkování, malování mašlí ke krojím a práci se dřevem. Pro žáky jsou připravené aktivity zdarma, tyto aktivity označujeme heslem PŘÍLEŽITOST. Cílem akcí je seznámit žáky i vyučující s řemesly našich předků a s metodami práce s různými materiály.
Kladívko a hřebíček
Polytechnické workshopy určené pro předškolní oddělení mateřských škol jsme realizovali v období leden-březen 2024. Cílem jednotlivých setkání byl nácvik zatloukání hřebíků za pomocí klasického (zámečnického) kladiva.
Akce se konala vždy v prostorách mateřských škol z ORP Slavkov u Brna. Celkem bylo realizováno 17 workshopů, aktivit se zúčastnilo 14 mateřských škol, 257 dětí a 25 vyučujících.
13. 3. Čteme s nečtenáři v mateřské škole
Setkávání vyučujících a asistentek nad tématy věnující se
předškolnímu vzdělávání je jednou z účinných cest ke zvyšování kvality
vzdělávání v mateřských školách. V tomto případě se jednalo o lekci rozvoje
kritického myšlení prostřednictvím čtení s dětmi v předškolním
oddělení s následnou besedou o vhodných dětských knihách
s jejich ukázkami. Ukázková lekce pro děti v předškolním oddělení byla
vedena s knihou Krtkův černobílý svět v mateřské škole Hrušky.
Lektorkou workshopu byla Mgr. Marika Zadembská, vedoucí dětského oddělení
knihovny v Třinci.
22. 2. - Polytechnická soutěž "STAVÍME DŮM"
Jednalo se o soutěž tříčlenných týmů žáků 8. ročníků, které měly za úkol sestavit maketu dřevěné roubenky, nainstalovat elektrické obvody (zapojení světla, zásuvky, sirény) a vyplnit kvíz vztahující se k dané problematice. Akce se konala v ZŠ Šaratice. Při soutěži byla využita autorská pomůcka našeho MAPu - elektropanel.
15. 2. - Opičák Pepa do každé školky (a nejen tam)
Workshop pro vyučující a asistentky mateřinek jsme uspořádali ve spolupráci s lektorkou Silvií Makovskou Menouškovou - ředitelkou MŠ Lovčičky a spoluautorkou didaktických materiálů, jejichž spojovacím článkem je opičák Pepa.
13. 2. - Současné problémy rodin a dětí
Akce pro vedoucí pracovníky škol, zástupců zřizovatelů i dalších subjektů byla připravena ve spolupráci MAP IV a OSPOD Slavkov u Brna. Hlavní téma "nejlepší
zájem dítěte" - tedy vzájemné informování zaměřené na sociálně právní ochranu
dětí a spolupráci v území.